Skip to main content

Jan Kruis – Portretschilder

Te zien vanaf 15 februari 2025: de portrettengalerij van Jan Kruis!
Kom kijken naar het monumentale schilderij “Avondstemming”, Portretten van Jan' s familie en collega tekenaars en auteurs.

Maar ook schilderijen van bekende Nederlanders die Jan Kruis vanaf de jaren 70 portretteerde en waarvan sommige zijn gepubliceerd in Libelle .

Het grote publiek en zelfs Wikipedia en ChatGPT kennen Jan Kruis vooral als striptekenaar en illustrator. Maar hij was in de beeldende kunst van meerdere markten thuis. Naast de strip Jan, Jans en de kinderen, die vanaf 1970 in het weekblad Libelle verscheen, maakte Jan Kruis een serie portretten van bekende Nederlanders onder de titel: ‘Dubbelportret’. Jojanneke Claassen zorgde voor het geschreven portret en Jan voor het geschilderde.

Dat deed hij tussen zijn strip- en illustratiewerk door met acrylverf op board of triplex, en gebruikte een keukenstoel als schildersezel.

De portrettenserie in Libelle werd een groot succes en ook de geportretteerden waren vol lof over Jan’ s werk.

Videorapportage van RTV Drenthe over de wisselexpositie.

In 1975 was de familie Kruis van Rotterdam naar Mantinge in Drenthe verhuisd. Daar kon Jan beschikken over een ruim atelier, met daarin de grote schildersezel, die nu met een paar van zijn paletten en kwasten in het Jan Kruis Museum staat. Zo had hij de ruimte voor het schilderen van zijn familie- en vriendenportretten in groter en soms indrukwekkend formaat. Een voorbeeld hiervan is het monumentale schilderij ‘Avondstemming’ uit 1998.

In deze expositie neemt dit laatste werk een prominente plaats in.